Garderoby

Garderoby

Funkcjonalna garderoba to przede wszystkim meble skrojone na miarę. Dzięki nim nawet kameralna przestrzeń zachwyci Cię ergonomią. Dobrze urządzona garderoba pomieści naprawdę dużo rzeczy.

Najlepszym miejscem na przechowywanie ubrań i sprzętów jest osobne pomieszczenie, czyli garderoba. Warto o niej pomyśleć nawet wtedy, gdy nie została uwzględniona na planie domu lub mieszkania. Można ją wydzielić np. w sypialni, gdzie strata miejsca będzie pozorna, bo do pokojów nie trzeba będzie już wstawiać dużych szaf czy komód. Aby jak najlepiej pełniła swoją funkcję, powinna być odpowiednio duża i rozsądnie zagospodarowana.

Porady:


Jak urządzić wnętrze garderoby
Urządzanie wnętrza garderoby zależy od tego, co chcemy w niej przechowywać. Od rodzaju ubrań zależy, czego powinno być więcej: drążków z wieszakami, szuflad czy półek. Bardzo wygodne są drążki ruchome (wysuwane lub opuszczane), nazywane pantografami. Oprócz tego, warto zatroszczyć się o klasyczne, niepozorne haczyki, na których mogą zawisnąć torebki, krawaty czy szaliki. Pamiętajmy, by półki nie były zbyt głębokie – najlepiej bowiem układać ubrania w jednym rzędzie; sięganie po rzeczy umieszczone w głębi jest niewygodne i sprzyja powstawaniu bałaganu. Umiejętne połączenie wszystkich rozwiązań sprawi, że meble będą funkcjonalne i doskonale pomieszczą wszystkie rzeczy, a każde ubranie znajdzie swoje miejsce. Ze względu na rozmaitą długość ubrań, niezwykle istotne jest, aby drążki zostały zamontowane na różnych wysokościach. Koszule, bluzki i sukienki typu mini potrzeba około 100 cm wysokości, na długie spódnice i płaszcze – już około 150 cm. W swojej garderobie możesz postawić na moduły wykonane z drewna lub proste, metalowe drążki pozbawione ścianek działowych. Ponad zabudową znajdującą się na wysokości wzroku, warto znaleźć miejsce na obszerne półki. Na takich „wysokich” modułach, radzimy przechowywać odzież, której aktualnie nie używasz (np. ze względu na porę roku). Dzięki temu, wśród ubrań i dodatków zapanuje większy ład. Nie powinno zabraknąć szuflad, bo w nich najlepiej trzyma się bieliznę i dodatki.
Oświetlenie w garderobie
W funkcjonalnej garderobie pod żadnym pozorem nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Jeśli we wnętrzu znajduje się okno, fantastycznie! Wówczas garderoba ma nie tylko zapewnioną doskonałą wentylację, ale również dostęp do światła naturalnego w ciągu dnia. Niezależnie jednak od tego, czy pomieszczenie jest ciemne czy posiada okno, należy starannie rozplanować oświetlenie ogólne oraz punktowe. Oprócz oświetlenia głównego, warto pokusić się o nastrojowe oświetlenie boczne, np. w formie kinkietów lub energooszczędnych listew LED. Tymi drugimi można śmiało podświetlić podwieszany sufit, a nawet półki czy drążki.
Translate »